+48 510 777 235 teneryfanahaczyku@gmail.com

Niesamowita przygoda, adrenalina, piękne widoki, nowa pasja. Tak w skrócie możemy opisać dzień spędzony w Wąwozie Sklepień niedaleko miasteczka La Orotava. To jedno z piękniejszych miejsc, jakie do tej pory widzieliśmy na wyspie.

Kanioning – nasz pierwszy raz

To było nasze pierwsze doświadczenie w tym sporcie zwanym canyoning czyli w zjeździe w dół po linach alpinistycznych. Barranco de los Arcos to dość łatwy wąwóz do przejścia. Jest więc szczególnie rekomendowanych dla osób początkujących bez wcześniejszego doświadczenia w tym sporcie.

Barranco de los Arcos

Barranco de los Arcos zaskakuje pod wieloma względami – kolorami, roślinnością a przede wszystkim zakrętami, kształtami i formą skał. Widoki we wnętrzu Wąwozu Sklepień są niezwykle urokliwe. Podczas naszej wizyty panowała spora wilgotność powietrza, wcześniej padał niewielki deszcz. Dzięki temu kolory skał, kamieni i roślinności w wąwozie były niezwykle intensywne.

Konicznie z przewodnikiem

Zejście dnem wąwozu oraz zjazd w kilku miejscach na linach alpinistycznych zajmuje ok 4-6 godzin (w zależności od wielkości grupy). Konieczne jest skorzystanie z wiedzy, doświadczenia i znajomości terenu lokalnego przewodnika, który posiada specjalną licencję z ubezpieczeniem oraz oczywiście sprzęt alpinistyczny: uprzęże, liny, kaski itd. 

Trasa wnętrzem wąwozu

Po krótkim przeszkoleniu alpinistycznym rozpoczęliśmy zejście do wnętrza wąwozu. Trasa jaką pokonaliśmy dnem wąwozu to ok 2km. Na całej trasie jest ok 9 miejsc, gdzie nie uda się zejść samodzielnie. Jedynym sposobem na dalszą drogę jest canyoning. Nowe umiejętności zjazdu po linie mogliśmy przećwiczyć już po kilkunastu metrach.

Ukształtowanie terenu

Cały czas należy zachować ostrożność, gdyż teren jest nierówny, kamienie są bardzo płaskie i śliskie, w wielu miejscach są skały i wystające korzenie drzew. Po wyjściu z wąwozu czekał nas jeszcze 2-kilometrowy spacer przez las w kierunku zaparkowanego  samochodu.

Dla kogo przygoda w wąwozie

Ta przygoda jest dla tych osób, które lubią aktywnie spędzać czas i odkrywać nieznane miejsca Teneryfy położone poza kurortami turystycznymi. Ekscytujące zjazdy po linach, obcowanie z dziką i nieodkrytą Teneryfą, niesamowite emocje, piękne widoki – tego wszystkiego możecie doświadczyć w Barranco de los Arcos. Nowe doświadczenia, wspomnienia i piękne zdjęcia będą Twoją pamiątką po wizycie w Wąwozie Sklepień.

Jak się przygotować, co zabrać?

Konieczne trzeba mieć ze sobą 3 rzeczy: buty z trekkingową podeszwą, kurtkę przeciwdeszczową oraz rękawiczki (np. rowerowe lub ogrodowe). Należy także zabrać plecak z jedzeniem (przekąską) i wodą do picia, czapkę, lekkie ubranie pozwalające na swobodne ruchy. W wnętrzu wąwozu temperatura jest nieco niższa, warto więc ubrać się cieplej niż na zwykły spacer. Latem koniecznie zabierzcie krem z filtrem.

Lokalizacja Barranco de los Arcos

Wąwóz Sklepień znajduje się na północnej stronie Teneryfy, niedaleko drogi TF-21 na trasie między Wulkanem Teide a miasteczkiem La Orotava. 

Galeria zdjęć – Barranco de los Arcos