+48 510 777 235 teneryfanahaczyku@gmail.com

Teneryfa to wyspa, na której rządzą wulkany. Mimo, że ponad wszystkimi króluje El Teide, na wyspie jest ich dużo więcej. To właśnie erupcje wulkanów stworzyły archipelag Wysp Kanaryjskich, a teraz są idealnym miejscem na górskie wycieczki. Teide przyciąga co roku ogromne rzesze turystów. Nic dziwnego, ponieważ widok z krateru jest przepiękny i warto zobaczyć go chociaż raz w życiu. 

El Teide

Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii mający 3718 m n.p.m. To plasuje go na trzecim miejscu na świecie wśród wulkanów. A tak naprawdę jego wysokość to około 7500 metrów licząc od dna oceanu. Na jego szczyt prowadzi kilka pieszych szlaków, ale istnieje też opcja dla osób nie uprawiających trekkingu czyli wjazd kolejką Teleferico.

Wulkan Teide

Kolejka Teleferico

Jedną z możliwości znalezienia się na szczycie najwyższego wulkanu jest wjazd kolejką, do której można dojechać samochodem. Kolejka startuje z poziomu 2200 m n.p.m. i wwozi nas na trasę widokową znajdującą się na poziomie 3555 m n.p.m., gdzie możemy cieszyć się pięknymi widokami bez wcześniejszej kilkugodzinnej pieszej wycieczki. Na końcu wpisu jest informacja, czego potrzebujecie, aby dostać się na sam szczyt czyli na wysokość 3718m n.p.m.

Koszt biletu to 13,5 euro w jedną stronę. Bilety najlepiej kupić 2-3 dni wcześniej przez internet, ponieważ na miejscu w kasie bardzo często są już wyprzedane. Szczególnie polecam godziny poranne, ponieważ powietrze jest najbardziej przejrzyste, jest mało chmur i można podziwiać widok okolicznych wysp: La Gomera, El Hierro, La Palma i Gran Canaria.

https://www.volcanoteide.com/en/volcano_teide/teide_cable_car/teide_cable_car

Na szczycie wulkanu Teide

Szlaki prowadzące na szczyt El Teide

Dla turystów chcących spędzić aktywnie czas na wyspie idealnym planem będzie znalezienie się na jednym ze szklaków wiodących na szczyt wulkanu. Dla miłośników gór i pieszych wycieczek wejście na szczyt jest niezwykłym doświadczeniem.

Taką wycieczkę należy rozpocząć odpowiednio wcześnie rano oraz wybrać opcję powrotu: zjazd kolejką Teleferico lub zejście szlakiem (najlepiej uzbroić się w latarki, by bezpiecznie wrócić z wyprawy). Mimo, że temperatura w górach jest zdecydowanie niższa niż na plażach, nie należy zapominać o kremie z filtrem. Słońce może być naprawdę zdradliwe, gdy znajdujemy się ponad chmurami.

Wulkan Pico Viejo, szlak nr 9 w drodze na szczyt Teide

By podziwiać panoramę wyspy z Pico del Teide, można wybrać jeden z 4 szlaków. Trzy prowadzą najpierw do Pico Viejo. Podane niżej godziny to orientacyjny czas, jaki powinna liczyć mało doświadczona w górach osoba, który lubi wędrówki. Biegacze górscy niech podzielą czas pół.

nr 7 – od Montana Blanca, mijając po drodze schronisko Altavista, czas ok. 6h

nr 9 – od Mirador de Chio, najpierw dociera się do Pico Viejo, czas ok. 8h,

nr 23 – wędrówkę zaczyna się szlakiem nr 3, następnie wchodzi się na szlak nr 23 od Roques de Garcia do Pico Viejo, dalej na Teide należy kierować się szlakiem nr 9, czas ok. 8h

nr 28 – od Chafari do Pico Viejo, dalej szlakiem nr 9, czas ok. 8h

Droga dojazdowa do Wulkanu Teide

Nie należy się bać szlaków, gdyż większość z nich jest do przejścia nawet przez amatorów górskich wycieczek. Wybierając szlak nr 7 mniej więcej w połowie trasy dochodzimy do schroniska Altavista (wysokość 3260 m n.p.m.), dlatego warto mieć przy sobie kilka euro, by napić się gorącej czekolady tuż przed wejściem na szczyt. Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi, z których korzystają osoby wchodzące na wulkan nocą, by dojść na szczyt o wschodzie słońca.

Mapa szlaków_Narodowy Park Teide

Pozwolenie na wejście na szczyt wulkanu Teide

Uwaga! By wejść na sam szczyt Pico del Teide, należy wcześniej dokonać bezpłatnej rezerwacji na stronie internetowej rezerwatu. Dzięki temu uzyskacie pozwolenie na wejście na ostatni odcinek szlaku prowadzący do samego krateru wulkanu. Stamtąd rozpościera się przepiękna panorama całej Teneryfy i dużej części archipelagu Wysp Kanaryjskich. Dodatkowo poczujecie charakterystyczny zapach ciągle wydobywającej się z krateru siarki. 

Koniecznie zróbcie rezerwację z wyprzedzeniem 2-3 miesięcy, gdyż ilość wpuszczanych turystów jest bardzo ograniczona! https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/index.aspx

W drodze na szczyt Teide, szlak nr 9

Wulkan Teide to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania wyspy. Koniecznie wpiszcie go na swoją listę atrakcji, listę miejsc, które należy odwiedzić na Teneryfie. Bez względu na to, czy wjedziecie na wulkan kolejką czy wybierzecie wejście na szczyt szlakiem, będzie to dla Was niesamowite przeżycie. Przy okazji to także miejsce, gdzie zrobicie sobie piękne pamiątkowe zdjęcia.